עיצוב פנים

לקוחות

מגדלי שרביב בחיפה
הצפון הישן תל אביב
הדר יוסף - תל אביב
הגן הקסום- תלמי אלעזר
כרמליה - חיפה
רמות גולדה - חיפה
תבור- נופית

הדר יוסף - תל אביב

כשהקבלן, שבנה לנו את דירת הגג בבניין בן 4 דירות בצפון תל אביב, הציע לי ולבעלי לשכור את שירותיה של מעצבת פנים הרמתי גבה. עד אז גרנו ביישוב עומר שבדרום בווילה שנבנתה על ידי רסקו וגם כאשר הגדלנו אותה הסתפקנו בתכנון של המהנדס. על כן חשבתי, שכדי להזיז קיר פה וקיר שם בדירה בפרוייקט יוקרה, שעליה התחייבנו לשלם כסף רב, מן הראוי יהיה שארכיטקט הפרוייקט יספק לנו את שירותיו. אבל אנחנו – שגרנו מזה מספר חודשים בבודפסט במסגרת עבודתו של בעלי – היינו בחופשת מולדת בזמן קניית הדירה, ועמדנו לשוב לביתנו החדש מול הדנובה הלא תמיד כחולה. הרגשתי שהפעם אני צריכה ייעוץ אישי צמוד. הטיסה חזרה לבודפסט עמדה בפתח, והמעצבת היחידה, שהכרתי הייתה רחל, שזה עתה סיימה עבודת שיפוץ ועיצוב בדירתו של בני בחיפה.

"מעצבת מחיפה"?" שאלה בתמיהה חברתי התל אביבית. "וכי אין כבר מעצבות בתל אביב?". אבל אני דווקא אהבתי את עבודתה של רחל בדירתו של בני ולמרות שעמדתי לגור בצפון תל אביב, רחוקה הייתי – ומקווה שעדיין הנני – מהפוזות של הצפוניות וממש ממש לא התחשק לי להתחיל להשחיל לשיחותיי משפטים כגון "המעצבת שלי אומרת ש..." . הייתי זקוקה לייעוץ מקצועי קצר, ענייני, שיתייחס בסך הכל למיקומם של כמה קירות. ורחל – שזה לא מכבר פתחה משרד משלה – הגיעה כבר למחרת לפגישה עמי בתל אביב. לפניי עמדה בחורה נטולת כל פוזה, מחייכת בטבעיות, חמימה, נעימה. האם תהיה גם טובה? מקצועית? הצבתי בפני רחל אתגרים לא קלים. הבית האירופאי שלנו בבודפסט קסם לי בתכנונו והתעקשתי להעתיק את הקונספט, שדוגל בחללים נפרדים, לדירה בתל אביב. רציתי הפרדה מוחלטת בין חדרי השינה לבין הסלון, המטבח ופינת האוכל, רציתי מטבח סגור, רציתי מבואת כניסה, רציתי שירותים מחוץ לחלל חדר השינה, רציתי בידה, רציתי ורציתי...

כעבור מספר ימים ישבנו בקפה בקניון עזריאלי, כשרחל מציגה לי את השרטוטים של האופציות השונות. על עיצוב תרתי משמע עדיין לא דובר. הרי רק רציתי להזיז כמה קירות! ורחל הזיזה, והחזירה, ושוב הזיזה, והוסיפה, והציעה, והציגה, והבית בבודפסט הלך וקרם עור וגידים לנגד עיניי על הגג בתל אביב כנגד כל הסיכויים וכנגד כל המתנגדים: גיסי החביב, שלא התעייף להזכיר לי ש"את בונה בית בתל אביב, לא באירופה, כאן נהוגים חללים פתוחים", וחברתי התל אביבית ששוב ביטאה את תמיהתה, הפעם על בזבוז השטח בבניית המבואה, ועד ליועצת הכלים הסניטריים, שנסתה לשכנע אותי לוותר על הבידה, "יש כיום שוטפן". אני בטוחה שאילולא תמיכתה של רחל, והיכולת שלה להתחבר מצד אחד אל הרצונות שלי, אך לעמוד איתן נגדם, כשהללו פגעו ב"חוק" "בל יעבור" מבחינה בטיחותית או עיצובית, היום הייתי עומדת מתוסכלת מול בית "ישראלי" "כשר" כדת וכדין, מרגישה זרה בביתי שלי. אמת, עלי להודות, שרחל לא הצליחה להגשים את כל ציפיותיי: הדנובה נותרה באדמת אירופה.

וכך, בסבלנות האין קץ שלה, בחמימותה, במקצועיותה, בהקפדתה להחזיר אותי אל המציאות ולהפנות את תשומת ליבי אל התמונה הכללית, שלעתים נשכחה ממני בשל התמקדות יתר בפרט זה או אחר, ביכולתה הנדירה לקבל רעיון עיצובי של מישהו אחר, שבשל פתיחותה לא הססתי להציג בפניה - כך, בכל תכונותיה אלה - איפשרה רחל שתרקם בינינו מערכת יחסים של הקשבה הדדית ולימוד זו מזו. כך, למשל, למדתי מוסגים חדשים בארכיטקטורה ורחל למדה ממני את הביטוי "שכחו אותו בבית", שהשתמשתי בו כדי להסביר לה שמשהו לא מוצא חן בעיניי (למשל, כיורים שמונחים "סתם" על משטח).
וכך, תוך ניהול שיחות בינלאומיות באמצעות המסנג'ר ומצלמת הווידאו שבו, כשהיא מראה לי שרטוט זה ומסבירה לי עקרון זה או אחר בבנייה ובעיצוב, בפגישות בביתה בחיפה, בדירה בתל אביב, או בדיזיין סנטר על כוס קפה וסנדוויץ, בשיטוטים בחנויות תאורה, בעיון משותף בחוברות עיצוב, בשיחות בטלפון הנייד– היא ברכבת מחיפה, אני בנסיעה מעומר בדרכי לאסוף אותה בתחנה - בדיווחים דרך המייל, בכל הדרכים האלה ונוספות "לכדה" אותי רחל בקסמיה.

וכך, בלי משים עברנו ממיקום הקירות לעיצוב השירותים (כולל הבידה), ולמיקומו של הקמין האירופאי שלי בתל אביב הים תיכונית, ולבחירת הדלתות, והידיות, וארון המטבח, ובחירת השיש, והצבעים בקירות ולמיקומם של הרהיטים העתידיים ואין ספור פרטים נוספים.

וכך, בלי להרגיש, מצאנו עצמנו יושבות ומדברות עלינו ועל הסובב אותנו, על דיאטות ועל מכשירים, על טעמים וריחות וריגושים. על עולמנו הנשי, על משפחתנו, על אביב, בנה בן השנתיים, על שמונה נכדיי, על כלותיי ובניי, וכן, גם קצת על הבעלים. ועל אביה ועל אבי ואמי, ז"ל ועל אמה תבד"ל.
אני כותבת בבודפסט. הבית "האירופאי" שלי יהיה מוכן בימים הקרובים. כשרחל תאשר. כשרחל תגיד. ואני כבר מתגעגעת.
אתר זה נבנה על ידי אינדיגו עיצוב ואתרים